Mali i Kraj Dogonów, 09 - 24.11.2019 (16 dni)

Cena wyprawy

3100 PLN +1900 EUR

Cena przelotu

ok. 3200 PLN

Czas trwania

16 dni

Zasady płatności

 • I rata: opłata rezerwacyjna 1000 zł płatna przy zapisie.
 • II rata: 2100 zł +1900 euro płatna na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy.

Świadczenia

Cena obejmuje:

 • opieka pilota w trakcie wyjazdu – Dominik Szmajda
 • wszelkie opłaty związane z trekkingiem w Kraju Dogonów – wynajem przewodnika, pozwolenia na robienie zdjęć, koszty noclegów i wyżywienia,
 • koszty transportu na terenie Mali – samochód 4×4, klimatyzowany autobus
 • wynajem kajaka pneumatycznego na 3 dniowy spływ
 • 7 noclegów w hotelach i wyżywienie poza pobytem w Kraju Dogonów
 • film z wyprawy z Twoim udziałem ok. 30 min. (będzie zmontowany po ok. miesiącu od powrotu z wyprawy)
 • pomoc w uzyskaniu wizy
 • pomoc w zakupie biletu lotniczego
 • wszystkie atrakcje opisane w programie
 • możliwość skorzystania z pomocy tragarza podczas trekkingu w Kraju Dogonów
 • dokładne informacje o wymaganych szczepieniach i kwestiach zdrowotnych
 • listę rzeczy do zabrania i przedwyprawowe porady oraz wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie dręczące Cię pytania
 • podatek VAT
Cena nie obejmuje:
 • biletu lotniczego do Bamako i z powrotem
 • wizy (ok. 80 EUR)
 • napojów do posiłków w restauracjach (Przykładowe ceny: woda mineralna 1,5 l ok. 3 zł, piwo (0,66 l) ok. 5-10 zł, Coca-cola ok.  7 zł)

Uwagi do oferty

obowiązkowe jest szczepienie przeciwko żółtej febrze

Mali i Kraj Dogonów

Termin: 09-24.11.2019 (16 dni)

DLA  GŁODNYCH WRAŻEŃ

Wyobraź sobie, że …

 • zanurzysz się w afrykańskie bezdroża i wioski, codzienność rybaków i malijskich kobiet, rytm małych afrykańskich miast, zapach ziemi, mulistej rzeki i afrykańskiego słońca
 • zamieszkasz pod rozgwieżdżonym niebem, z dala od miast, blisko przygody i natury
 • dotkniesz tajemnicy plemienia Dogonów, zadziwiających współczesnych naukowców wiedzą stronomiczną, potomków Syriusza i afrykańskiej ziemi
 • posmakujesz ryby z ogniska, pieczonych batatów i soczystego mango
 • pobuszujesz na barwnym targu, pełnym pokrzykiwań, warzyw, owoców, ludzi, szukając zakurzonych masek i rzeźbionych figurek
 • zachwycisz się kolorami Afryki: czerwienią dróg, jaskrawością fantazyjnych ubiorów, brązami wypalonymi afrykańskim słońcem
 • wyruszysz na wędrówkę przez krainę Dogonów, wśród skał, nieśmiałej zieleni, rozgrzanych kamieni, wijących się ścieżek, glinianych domów krytych trawą
 • posłuchasz hipnotyzującego dźwięku strun kory- tradycyjnego malijskiego instrumentu
 • przeżyjesz trzydniowy spływ rzeką Bani, podglądając codzienne życie miejscowych rybaków i śpiąc w wioskach plemienia Bozo.
 • odwiedzisz największy na świecie gliniany meczet, corocznie odbudowywany rękami mieszkańców, w zbiorowym wysiłku społeczności
 • odkryjesz wioski schowane w skalnych zboczach Kraju Dogonów
 • poczujesz magię miejsc, które zmienią Twoje spojrzenie na świat
 • Zapomnisz, że istnieje Europa i jej uporządkowany świat

DZIEŃ PO DNIU

BAMAKO – SEGOU – DJENNE – SPŁYW RZEKĄ BANI – PLEMIĘ BOZO – MOPTI – KRAJ DOGONÓW – DOUENTZA – BAMAKO 

1 dzień. WYLOT i przylot do Bamako, zakwaterowanie w hotelu. W zależności od pory dnia będzie czas na zwiedzanie miasta. Ale nie czarujmy się – Stolica Mali nie ma wielu atrakcji do zaoferowania. Dlatego nazajutrz z samego rana wyruszymy w interior…

2 dzień. SEGOU –  pojedziemy samochodem 4×4 do Segou. Po drodze wstąpimy do jednej z małych malijskich wiosek zagubionych gdzieś w rozległym Sahelu. Po przyjeździe do hotelu w średniowiecznym Segou, wybierzemy się na spacer po nabrzeżu, aby rozkoszować się widokiem zachodu słońca nad rzeką Niger. Posłuchamy także koncertu muzyki tradycyjnej na korze.

3 dzień. DJENNE – wyjazd do miasteczka Djenné. Czeka nas wieczorny spacer po mieście, którego historyczne centrum w 1988 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecne tam budynki z suszonej cegły przypomną nam o dawnej potędze miasta, które od początku swojego istnienia, przez ponad 500 lat z powodzeniem odpierało ataki silnych mocarstw, utrzymując swoją świetność aż do końca XIX wieku.

4 dzień. DJENNE – poranne zwiedzanie starej części miasta, w tym największego na świecie meczetu z błota wpisanego na listę UNESCO. Oprócz samego meczetu zatopimy się w labirynt wąskich uliczek, by podziwiać niecodzienną architekturę i obserwować żyjących tam mieszkańców. Po południu kończymy zwiedzanie: chwytamy za wiosła rozpoczynamy spływ rzeką Bani.

5 dzień. SPŁYW RZEKĄ BANI– Będziemy płynąć z prądem w kierunku miasta Mopti, po drodze obserwując pracę miejscowych rybaków, łowiących ryby na wiele sposobów. Jeśli najdzie nas ochota, kupimy od nich kilka pięknych okazów na kolację. Noce spędzimy w niewielkich, ale bardzo klimatycznych wioskach zamieszkanych przez ludzi z plemienia Bozo. Nie są to miejsca często odwiedzane przez turystów, będzie to więc okazja do doświadczenia prawdziwego życia plemienia. To będzie kwintesencja egzotyki w wydaniu afrykańskim!

6 dzień. MOPTI– Wieczorem dotrzemy do Mopti, gdzie rzeka Bani wpada do Nigru – największej rzeki w Afryce Zachodniej i trzeciej pod względem długości na całym kontynencie. Zakwaterujemy się w wygodnym hotelu, gdzie przy dobrej kolacji będziemy wspominać najciekawsze chwile spędzone na rzece.

7 dzień. MOPTI– Po śniadaniu udamy się na spacer do portu,  nieprzypominającego tych znanych nam ze świata Zachodu, będącego jednak największym portem na Nigrze. Po południu ruszymy samochodem 4×4 do słynnego Kraju Dogonów.

8-12 dzień. KRAJ DOGONÓW– Trekking po Kraju Dogonów to jedna z najciekawszych atrakcji w Mali i ważny punkt wszystkich wypraw do tego kraju. Będziemy podziwiać malownicze wioski ukryte na skalnych urwiskach, przepełnione  tajemniczą kulturą tamtejszych mieszkańców. Będzie nam towarzyszyć anglojęzyczny lokalny przewodnik, dzięki któremu dowiemy się wielu faktów o Dogonach i ich wielowiekowej tradycji. Zobaczymy w jak trudnych warunkach terenowych radzą sobie z uprawą zboża (proso) i warzyw, poznamy ich rękodzieło, odwiedzimy miejsca kultu. Czy wiedziałeś, że Dogoni już kilka wieków przed wynalezieniem nowoczesnych teleskopów wiedzieli o systemie gwiazdy Syriusz?

Noce spędzać będziemy w dogodnych obozowiskach, w namiotach, lub po prostu pod rozgwieżdżonym niebem.

13 dzień. DOUENTZA– Po zakończeniu trekkingu dotrzemy do hotelu w Douentzy, skąd nazajutrz udamy się do ostatniej – niezwykłej atrakcji w Mali – Hombori. Ten kompleks pięciu pionowych skał wybijających się na kilkaset metrów z płaskiego podłoża od lat stanowi łakomy kąsek dla wspinaczy z całego świata! Spędzimy tam całe popołudnie i wieczór, podziwiając wprost epicki zachód słońca…

14 i 15 dzień. Powrót do Bamako

16 dzień. Wylot i powrót do kraju

UWAGA: powyższy program należy traktować orientacyjnie – w zależności od  okoliczności przebieg wyprawy może ulec zmianie.

O WYPRAWIE

MALI – ostre słońce, intensywne kolory, wielkie namiętności- nikogo nie pozostawią obojętnym

Mali to gorący kraj, jednak w listopadzie temperatura jest komfortowa, rzadko przekraczająca 30 stopni. Plusem jest także brak opadów w tym czasie.

Jedziemy w małym, 5-7 osobowym zespole. To nie będzie rekreacyjna wycieczka klimatyzowanym autokarem (choć tam, gdzie ma to sens, będziemy z tego korzystać). Czeka nas 3-dniowy spływ kajakiem po rzece Bani (rzeka nizinna) oraz 5 dni wędrówki po górach. Prawie połowę noclegów spędzimy na łonie natury – pod namiotami.

Dla kogo?

Jeśli lubisz wymagające wędrówki z plecakiem i spływy kajakowe, a dodatkowo pociąga Cię egzotyka afrykańskich kultur, to wyprawa właśnie dla Ciebie.

Wyprawę przemyślałem tak, aby każda osoba dorosła bez problemów zdrowotnych była w stanie dotrzymać nam kroku. Naturalnie przyda się popracować nad kondycją przed wyjazdem – doradzę Ci jak to zrobić.

Czy sobie poradzę?

Najtrudniejszą częścią wyprawy będzie 5 dniowy trekking po Kraju Dogonów. W tym czasie każdy uczestnik będzie niósł swój plecak. Część ekwipunku będzie można przekazać towarzyszącym nam tragarzom (ale nie więcej niż 8 kg). Dodatkowo czeka nas 3 dni wiosłowania w pneumatycznych dwuosobowych kajakach.

Zabiorę Cię w podróż, podczas której odwiedzimy największe skarby Mali, a przy okazji  spędzimy czas bardzo aktywnie: w kajaku i na wędrówce po tajemniczych górach.

Autorem programu i przewodnikiem wyprawy jest:

Dominik Szmajda – podróżnik specjalizujący się w organizowaniu wypraw do odległych i trudno dostępnych rejonów (głównie) Afryki. Samotnie, lub przewodząc grupie przemierzył na rowerze Maroko, Saharę Zachodnią, Mauretanię, Mali, Czad, Libię oraz Ural Polarny. W ostatnich latach zorganizował spływy i piesze wyprawy w rejonach lasów deszczowych Kamerunu, Konga Brazzaville i Demokratycznej Republiki Konga. W 2016 roku w ciągu 10 dni samotnie przeszedł 140 km odcinek dziewiczej dżungli w Parku Narodowym Odzala-Kokoua (Kongo Brazzaville).
Laureat nagród na najważniejszych imprezach podróżniczych, m.in. Kolosy (za rok 2009, 2012, 2013), autor książki „Rower góral i na Ural – dziennik z wyprawy”.
Prezes Fundacji im. Kazimierza Nowaka oraz jeden z liderów głośnego projektu podróżniczego Afryka Nowaka.

 
 

Możliwość komentowania jest wyłączona.