Szczepienia

Bardzo często słyszę pytanie „a co ze szczepieniami przed podróżą?”. Odpowiedź jest dużo prostsza niż się wydaje.

Żółta febra

Jedynym szczepieniem obowiązkowym wymaganym w niektórych krajach Afryki i Ameryki Południowej jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Jest to zakaźna choroba wirusowa przenoszona przez komary. WHO (World Health Organization) podaje, że rocznie umiera na nią ok. 30 000 ludzi, na 200 000 zachorowań.

Do szczegółowego poczytania polecam www.who.int

W Polsce można się zaszczepić w Wojewódzkich Stacjach Sanitarno Epidemiologicznych w pracujących przy nich Poradniach Medycyny Tropikalnej oraz w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Szczepienie potwierdzane jest międzynarodową książeczką zdrowia (żółta książeczka) , której posiadanie jest warunkiem wjazdu do niektórych krajów. Jest bardzo skuteczne- szczepi się raz na 10 lat. Zabezpiecza przed zakażeniem po 10 dniach od podania.

Szczepienia zalecane

Do szczepień zalecanych w większości krajów świata (również w Polsce) należą: Błonica, Tężec, Dur Brzuszny, WZW typu A, WZW typu B. Te warto wykonać nawet, gdy nie zamierzamy opuszczać domu. A tym bardziej przed podróżą.

Warto pamiętać, że szczepienie p-tężcowe odnawia się dawką przypominającą 1 raz na 5 lat. Podobnie- szczepienie p-WZW nie zabezpiecza odporności na stałe, również należy je odnawiać.

Pozostałe szczepienia zalecane w niektórych krajach to: Wścieklizna, Polio, Japońskie zapalenie mózgu, Kleszczowe zapalenie mózgu, zakażenia meningokokowe.

Polecam stronę www.zdrowiewpodrozy.pl dla szczególnie zainteresowanych.

Malaria
Niestety, Nobel dla wynalazcy szczepionki wciąż czeka. Mimo, że malaria jest groźną śmiertelnie chorobą, możemy się przed nią zabezpieczać jedynie lekami oraz mechanicznie utrudniając dostęp do swego ciała komarom. Bardzo szczegółowe informacje o zasięgu występowania znajdują się na stronie światowej organizacji zdrowia www.who.int.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.